بازیگران فیلم و سریال

بازیگران سریال سنجرخان با نقش +بیوگرافی و عکس واقعی

«سنجرخان» به تعبیری زندگی‌نامه هم‌دوره‌ای میرزا کوچک‌خان جنگلی است که قصه آن تقریباً در سال 1296 می‌گذرد. مردی که به شهادت تاریخ، در برابر استبداد و استعمار قد علم کرد، مستقلاً در مقابل تجاوز روس‌ها و انگلیسی‌ها در مناطق مختلف ایران از جبهه کردستان وارد عمل شد تا جلوی رفتارهای تجاوزگرانه‌شان را بگیرد.

بیوگرافی شیما ملایی بازیگر و همسرش ارسطو مفاخری +عکس

حسین جلالی تهیه‌کننده سریال به کنداکتور شب یلدا اشاره می‌کند و احتمالاً در کنداکتور شبکه یک سیما این سریال 23 قسمتی به پخش دو روز در هفته خواهد رسید.

این نکته تهیه‌کننده «سنجرخان» در حالی است که رئیس مرکز سیمافیلم چندی پیش به تغییر در نظام پخش اشاره کرد که دو شبکه یک و سه سیما سریال‌های تازه را پخش می‌کنند و مناسبتی‌ها سر از شبکه دو درمی‌آورند.

همچنین قرار است این دو شبکه دو سریال روی آنتن داشته باشند که سریال‌های روتین و اصطلاحاً غیرالف‌ویژه‌ها شنبه‌ها تا چهارشنبه‌ها و الف فاخرها روزهای پنجشنبه و جمعه روی آنتن خواهند بود.

احتمالاً بر این اساس می‌توان به همین زودی‌ها یعنی به تعبیر خودِ جلالی در روزهای پایانی پاییز یا همان شبِ یلدا پخش «سنجرخان» آغاز شود. چرا که بنابر اعلامِ روابط عمومی اوج سریال فصل دوم «مستوران» از 28 آذرماه در کنداکتور شبکه یک قرار می‌گیرد و جایگزین «رعد و برق» می‌شود.

بیوگرافی شیما ملایی بازیگر و همسرش ارسطو مفاخری +عکس

بازیگران سریال سنجرخان با نقش

اسامی بازیگران سریال سنجرخان عبارتند از:

 • فرشید گویلی بازیگر نقش سردار اکرم سنجرخان
 • احمد نجفی بازیگر نقش فرمانده قوای روس
 • جلیل فرجاد بازیگر نقش آیت الله شریعتمدار (یکی از روحانیون سنی منطقه)
 • پیام دهکردی بازیگر نقش خلیل خان برادر سنجرخان
 • علی اوسیوند بازیگر نقش پیشکارِ حاکم سنندج (آصف دیوان)
 • فاطمه شکری بازیگر نقش خدیجه ندیمه همسر سنجرخان
 • حمیدرضا نعیمی بازیگر نقش رضاخان
 • قطب الدین صادقی بازیگر نقش سردار رشید
 • حسن ترقی بازیگر نقش فیض الله خان
 • شیما ملایی بازیگر نقش همسر سنجرخان
 • لیلی سعیدی بازیگر نقش سودابه زن خلیل خان
 • سودا قنبری بازیگر نقش زن برادر سنجرخان
 • زاهد زندی بازیگر نقش یدالله برادر سنجرخان
 • روژانو ارجمند بازیگر نقش کژال
 • تارا قبادی بازیگر نقش حیات همسر دوم سنجرخان
 • شیما ملایی بازیگر نقش فیروزه
 • محمود پاک نیت بازیگر نقش شریف الدوله حاکم و والی سنندج

اسامی بازیگران سریال سنجرخان با نقش +بیوگرافی و عکس واقعی

خلاصه داستان

سریال سنجرخان که درباره یکی از قهرمانان کرد است، پیش‌تر ضیاء‌الدین دری کارگردان و نویسنده سریال‌های «کلاه پهلوی» و «کیف انگلیسی»، متن آن رادر ۲۶ قسمت نوشته بود. پس از درگذشت این کارگردان، تهیه‌کننده سریال را به کارگردان دیگری واگذار کرد و این سریال به کارگردانی محمدحسین لطیفی و تهیه‌کنندگی سعید جلالی تولید شد؛ سریالی تاریخی که در معاونت امور استان‌ها تولید شده و چند باری هم به دلیل مشکلات تامین هزینه در تولیدش وقفه‌ای صورت گرفت.

سریال “سنجرخان” به زندگی‌نامه هم‌دوره‌ای میرزا کوچک‌خان جنگلی، یکی‌از قهرمانان کرد، می‌پردازد. داستان این سریال تقریباً در سال ۱۲۹۶ روایت می‌شود. سنجرخان به‌صورت مستقل در مقابل تجاوز روس‌ها و انگلیسی‌ها در مناطق مختلف ایران، به‌ویژه جبهه کردستان، علیه رفتارهای تجاوزگرانه آن‌ها مقاومت می‌کند.

اسامی بازیگران سریال سنجرخان با نقش +بیوگرافی و عکس واقعی

در طول جنگ جهانی اول، وقتی روس‌ها از شمال به ایران حمله کردند و هرج‌ومرج کردستان را فراگرفت، جامعه با قتل و غارت‌های شبانه وحشتناکی روبه‌رو شد. در این شرایط، سنجرخان وزیری نرانی، مشهور به سردار اکرم، در مقابل روسیه ایستادگی کرد و تلاش کرد تا جلوی رفتارهای تجاوزگرانه آن‌ها را بگیرد.

همچنین ببینید

اسامی بازیگران سریال سایه همسایه با نقش +بیوگرافی و عکس

بیوگرای بازیگران فیلم خواب سفید با نقش +عکس و داستان

درباره سریال سنجرخان

سریال تلویزیونی که در 26 قسمت 40 دقیقه‌ای طراحی شده و حسین جلالی تهیه‌کننده “سنجرخان” در جریانِ این گفت‌وگو تأکید دارد که تلاش‌شان بر این است سریال “سنجرخان” که شاید در چند سالِ اخیر جزو کارهای تاریخی جذاب و دلچسبِ تلویزیون به شمار می‌رود خودش را برای آنتن فصل پاییز آماده کند.

اسامی بازیگران سریال سنجرخان با نقش +بیوگرافی و عکس واقعی

پیش از این محمود پاک‌نیت به عنوان بازیگر نقش حاکم سنندج‌ (شریف‌الدوله) در گفت‌وگویی با تسنیم  گفته بود که نقش کسی را بازی می‌کند که از پایتخت مأمور می‌شود به سنندج بیاید یاغی‌ها و گردن‌کش‌ها را قلع‌ و قمع کند. کسانی که مبارز بودند را اعدام می‌کند و به همین خاطر به شریف قصاب معروف می‌شود.

حسین جلالی تهیه‌کننده سریال “سنجرخان” از فیلمبرداری در لوکیشن‌های متعددی گفت که همه جزو مناطق بِکر و جذاب و دلچسبِ سنندج‌ محسوب می‌شوند. او در توضیحات بیشتر تأکید کرد: فیلمبرداری در دارالحکومه سنندج، عمارت آصف، و سکانس‌های داخلی خانه سنجرخان و خلیل‌خان به پایان رسیده اما هنوز بخش‌های جنگی و مقداری از سکانس‌های خارجی باقی مانده‌اند.

اسامی بازیگران سریال سنجرخان با نقش +بیوگرافی و عکس واقعی

سریال سنجرخان چند قسمته؟

سریال سنجرخان در ۲۶ قسمت ۴۰ دقیقه‌ای برای پخش از شبکه یک سیما ساخته شده و به روایت مبارزات کردها و معرفی قهرمانان ملی این دیار می‌پردازد.

سایر عوامل سریال سنجرخان

سایر عوامل سریال علاوه بر تهیه‌کنندگی حسین جلالی و کارگردانی محمدحسین لطیفی عبارتند از: سرپرست گروه کارگردانی امیرعباس لطیفی، مجید علی اسلام طراح صحنه،‌ روح‌الله جعفر بیگلو مدیر صدابرداری، اکبر شهبازی مدیر فیلمبرداری و نورپردازی، مهدی مددکار مدیر تولید، کاوه ایمانی تدوین، محمدرضا نجفی امامی جلوه‌های ویژه کامپیوتری، شیرین شاهین منشی صحنه، محسن بابایی چهره‌پرداز و…

صحبت های تهیه کننده سنجرخان درباهر سایخت این سریال

حسین جلالی، تهیه کننده سنجرخان درخصوص پرداختن به قهرمانان کرد در قاب تلویزیون با اشاره به سریال سوران به جام جم می گوید: سوران و سنجرخان دو کار متفاوت هستند. سوران یک کار معاصر بود و سنجرخان یک کار تاریخی است. سنجرخان کاری در سطح قهرمانان ملی است. به نظرم گوشه گوشه خاک ایران، پر از قهرمانانی از اقوام مختلف است. از جنوب که دلیران تنگستان و رئیسعلی دلواری و شمال که میرزاکوچک خان است یا قهرمانانی مثل ستارخان و باقرخان. در کردستان هم به قهرمانی مثل سنجرخان می رسیم. همه اینها قهرمانان ملی هستند. کردستان پر از این قهرمانان است که هرچقدر به آن پرداخته شود باز هم کم است.

بازیگران سریال سنجرخان با نقش +بیوگرافی و عکس واقعی

سنجرخان سمت مردم ایستاده بود

جلالی درپاسخ به این پرسش که چرا سراغ سنجرخان و این قهرمان کرد رفته، عنوان می کند: این قهرمان با میرزاکوچک خان هم عصر بود. در عین حال به میرزاکوچک خان پرداخته شده بود و همه او را می شناختند. سنجرخان قبل از میرزاکوچک خان با روس ها جنگید و آنها را به سمت شمال راند. با این حال به او پرداخته نشده و ناشناس بود. به این خاطر سراغ سنجرخان رفتیم که پروسه آن زمان تکمیل شود. خط کلی قصه هم مربوط به خان زاده ای به نام سنجرخان است که خلق و خوی خانی ندارد و به سمت مردم و رعیت می رود. آن زمان مالکان و خان ها جور دیگری با رعیت رفتار می کردند، ولی سنجرخان با این گروه مهربان بود و طرف مردم را می گرفت تا جلوی ظلم آن زمان بایستد و احقاق حق کند. جلالی همچنین درباره پرداختن به یک برهه تاریخی و پژوهش درباره آن هم تصریح می کند: وجود منابع درباره شخصیت ها، در بسیاری مواقع اتفاق خوبی است، چون می توان به آن رجوع کرد و فیلمنامه را نوشت. اما سنجرخان بنا به دلایل تاریخی، منابع زیادی نداشت، البته از یک بعد باید گفت خوشبختانه این طور بود چون دست ما را بازمی گذاشت. ما درعین حال، ارتباط تنگاتنگی باخاندان سنجرخان داشتیم و آنها درجریان تولید بودند و دوسه مورد هم بازی کردند. مثلا مادر سنجرخان را از نوادگان سنجر انتخاب کردیم. فیلمنامه اصلی را مرحوم ضیاءالدین دری نوشت که به تولید نرسید و اواخر قسمت26 بود که از دنیا رفتند و ما آن را تمام کردیم. این تهیه کننده درباره تجربه کار با محمدحسین لطیفی در قامت کارگردان می گوید: به نظرم آقای لطیفی، کارگردان کاربلد و صبوری است و تعامل خوبی هم با گروه تهیه و تولید داشت.

100 لوکیشن در کردستان داشتیم

 

جلالی درباره لوکیشن های این سریال، عنوان می کند: ما 12ماه فیلمبرداری داشتیم که 10ماه سنندج و دو ماه شهرک دفاع مقدس بودیم. کردستان هم لوکیشن های زیادی داشتیم که به بیشتر از 100مورد می رسید. مثلا عمارت خسروآباد رابه عنوان دارالحکومه انتخاب کردیم، عمارت آصف به عنوان خانه خود آصف ودوسه عمارت رامثل عمارت پیرمراد بازسازی کردیم. بازار قدیمی سنندج را خودمان در یک بیابان ساختیم. در شهرک دفاع مقدس هم برخی لوکیشن ها را ساختیم یا تغییر دادیم. در مجموع سال 98 پیش تولید و 99 تا 1400تولید سنجرخان بود. وی درخصوص ظرفیت پرداختن به قهرمانان کرد بیان می کند: این پتانسیل اقوام مختلف است که اگر ما نشان ندهیم، دیگران باب میل خودشان آن را بیان می کنند. وقتی این ظرفیت را داریم چرا پرورش ندهیم و آن را معرفی نکنیم؟ وقتی این قهرمانان را نشان می دهیم جوان امروز از آن الگوبرداری می کند و روحیات، اخلاق و منشی که آن قهرمان داشته، روی منش جوان امروز تاثیرگذار خواهد بود به شرط این که پشت سر هم از این قهرمانان در اقوام مختلف معرفی کنیم. کردستان پر از قهرمان، افسانه و داستان است. قهرمانانی که می توانند تا 30-20 سال خوراک محتواهای مختلف باشد. به نظرم تا الان کم کار شده بود. اتفاق خوبی که این سال ها افتاد، سریال «نون خ» بود. یک زمانی تصور می شد که کردستان دور از دیگران و تافته جدا بافته است که با این آثار می توان اتحاد اقوام را بیشتر برقرار کرد و نشان داد اقوام همه به صورت یکسان از رسانه تلویزیون سهم دارند. یک فیلم یک پازل است که از قطعات مختلف تشکیل شده. موسیقی، لباس، فرهنگ و رسوم مطرح شده در آن همه بخش های مختلفی است که متاثر از فرهنگ آن منطقه است. ما همه اینها را در سریال آوردیم و تلاش کردیم فرهنگ، معماری و سبک زندگی کردی آن زمان را نشان دهیم.جلالی ادامه می دهد: سنجرخان 24 قسمت خواهد بود که یکی دو قسمت هم پشت صحنه دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا