بازیگران فیلم و سریال

بیوگرافی بازیگران فیلم آژانس شیشه ای + داستان و پشت صحنه

بیوگرافی بازیگران فیلم آژانس شیشه ای

پرویز پرستویی در نقش حاج کاظم
رضا کیانیان در نقش سلحشور
حبیب رضایی در نقش عباس حیدری
اصغر نقی‌زاده در نقش اصغر
قاسم زارع در نقش احمد کوهی
بیتا بادران در نقش نرگس
صادق صفایی در نقش دکتر بهمن
نسرین نکیسا در نقش فاطمه
محمد حاتمی در نقش حاجی فیروز
فرشید زارعی‌فرد در نقش مدیر آژانس
مجید مشیری در نقش عباس کیارستمی
بهروز پرستویی در نقش ابوذر
بهروز شعیبی در نقش سلمان
مهرداد فلاحتگر در نقش سرگرد نامور

بیوگرافی بازیگران فیلم آژانس شیشه ای + داستان و پشت صحنه

درباره فیلم «آژانس شیشه‌ای»

«آژانس شیشه‌ای» رزمندگان جنگ را پس از به پایان رسیدن هشت سال دفاع مقدس از سنگرها و خاکریزها به درون جامعه زمان خود می‌آورد و جامعه را مورد بازخواست قرار می‌دهد.

«آژانس شیشه‌ای» فیلمی به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا است که در سال ۱۳۷۶ تولید شده است. این فیلم در شانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر توانست در ۹ بخش از جمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلم‌نامه، بهترین بازیگر نقش اول و مکمل مرد، بهترین بازیگر نقش مکمل زن سیمرغ بلورین جشنواره را از آن خود کند. حاتمی‌کیا به غیر از «آژانس شیشه‌ای» آثار زیادی را در ژانر دفاع مقدس تولید کرده است و از این نظر کارنامه بسیار درخشانی را دارد. «از کرخه تا راین» ساخته ۱۳۷۱، «چ» ساخته ۱۳۹۲ و «به وقت شام» ساخته ۱۳۹۶ از دیگر آثار مهم این فیلم‌ساز پرکار است.

بیوگرافی بازیگران فیلم آژانس شیشه ای + داستان و پشت صحنه

کیانیان میگویدوقتی می‌خواهم بازیگردانی کنم اصلاً به کسی نمی‌گویم چگونه بازی کن، چون این اصلاً جزو وظایف ما نیست. این یک کار غلط است که بگوییم یک بازیگر چگونه ایفای نقش کند. در آن فیلم هم من سعی می‌کردم موتور داخلی وجود بازیگر را برای آن نقش خاص روشن کنم. بعد از «آژانس شیشه‌ای» کمی بازیگردانی مد شد، اما متأسفانه برخی از آن‌ها به بازیگران می‌گفتند چگونه بازی کن! با توجه به اینکه زمان برای پیش‌تولید داشتیم مثلاً به پرویز پرستویی می‌گفتم به عنوان حاج کاظم در فیلم چه می‌کنی؟ کسی که از جبهه برگشته، کاری به کار کسی ندارد، کنارش برخی پولدار می‌شوند و … من برای روشن کردن موتور حاج کاظم می‌گفتم در چنین شرایطی چه می‌کنی؟ یا در فیلم «روبان قرمز» ۲ شخصیت جمعه و داوود داشتیم و ابتدا قرار بود نقش داوود را آقای هاشم‌پور و نقش محبوبه را خانم ملک‌نصر بازی کند.

بیوگرافی بازیگران فیلم آژانس شیشه ای + داستان و پشت صحنه

وی ادامه داد: من در صحبت با آقای هاشم‌پور می‌گفتم فلان صحنه را فرض کن، او می‌گفت وقتی این موضوع در فیلمنامه نیست چرا باید فرض کنم؟ راست هم می‌گفت زیرا ایشان اکثراً فیلم‌هایی بازی می‌کردند که همه چیز آن مشخص بود. پس آقای حاتمی‌کیا اشتباه کرده بود که آقای هاشم‌پور را برای این نقش انتخاب کرده بود که در نهایت آقای پرستویی انتخاب شد یا به خانم بادران برای «آژانس شیشه‌ای» گفتم از الان وقتی برای خرید هم بیرون می‌روی چادر سر کن تا یاد بگیری، این کارها بیشتر شبیه تمرین تئاتر است.

کیانیان تأکید کرد: این بازیگردانی درست از نگاه من است، اما از نگاه خیلی‌های دیگر معنای دیگری دارد. من کاری را کردم که کارگردان باید انجام بدهد کاری نکردم که فرای او باشد در نتیجه بازیگردانی بخشی از کار کارگردان است. پس بازیگردانی یک شغل و فن مجزا نیست.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا