بیوگرافی

بیوگرافی الهام طبسی کیست و اهل کجاست از دانشگاه شریف تا آمریکا +عکس

الهام طبسی کیست +بیوگرافی

دکتر الهام طبسی متولد سال ۱۳۵۰ در تهران است فارغ التحصیل لیسانس مهندسی برق در سال ۱۳۷۲ از دانشگاه صنعتی شریف است. دکتر الهام طبسی پژوهشگر ارشد موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) و کارشناس هوش مصنوعی امریکا است که به همراه ایلان ماسک در لیست تأثیرگذارین شخصیت های حوزه‌ی هوش مصنوعی قرار گرفته است او در حال حاضر در موسسه ملی استاندارد و فناوری ایالات متحده مشغول کار است.

بیوگرافی الهام طبسی کیست و اهل کجاست از دانشگاه شریف تا آمریکا +عکس

سوابق

هم اکنون الهام طبسی، پژوهشگر ارشد موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) و معاون بخش فناوری‌های نوظهور آزمایشگاه فناوری اطلاعات (ITL) است. او متولد ایران و فارغ‌التحصیل دانشگاه صنعتی شریف بوده و یکی از تأثیرگذارین افراد حوزه‌ی هوش مصنوعی محسوب می‌شود.

مصاحبه

الهام طبسی دوران تحصیل را در کنار خانواده اش در ایران گذارند و پس از اخذ مدرک لیسانس برای تکمیل دوره فوق لیسانس و دکترا راهی امریکا شد. او پنج سال بعد به NIST پیوست تا روی پروژه‌های متعددی با محوریت یادگیری ماشین کار کند. او می‌گوید که همیشه در آرزوی دانشمند‌شدن بوده است.

بیوگرافی الهام طبسی کیست و اهل کجاست از دانشگاه شریف تا آمریکا +عکس

طبسی در مصاحبه‌با مجله‌ی تایم می‌گوید: «همانطور که گفتم، من در ایران بزرگ شدم، در دوران و مکانی بسیار عجیب‌ برای دختری که به ریاضی و علم علاقه دارد. پدرم همیشه به ما می‌گفت که اگر سخت کار کنید، هیچ‌چیزی غیرممکن نخواهد بود.»

همچنین ببینید:

بیوگرافی رها اعتمادی کیست و اهل کجاست و ماجرای ازدواج با گوگوش + عکس

امیر سازنده کلیپ واگعیه یا کیکه کیست

من تمام دوران تحصیلم در دانشگاه و تحصیلات تکمیلی یکی از معدود دختران کلاس بودم. من به آنها چه بگویم؟ من به آنها می‌گویم که حتی آسمان هم سقف آرزو نیست. مهم فقط نقطه‌ی شروع است. پس رویای بزرگ داشته باشید، به دنبال آنچه می‌خواهید بروید. من در ایران بزرگ شدم که همانطور که به شما گفتم، زمان و مکان عجیبی برای بزرگ شدن دختری علاقه‌مند به ریاضی و علوم بود. پدرم همیشه به ما می‌گفت تا زمانی که بیشترین تلاش را بکنید و ثابت قدمی خود را حفظ کنید، هیچ چیز غیر ممکن نیست.

بیوگرافی الهام طبسی کیست و اهل کجاست از دانشگاه شریف تا آمریکا +عکس

هم رده ایلان ماسک

موسسه ملی استاندارد و فناوری ایالات متحده(NIST) از ۵ سال پیش تاسیس شد و هدف از راه اندارزی آن، پیشبرد توسعه سیستم‌های هوش مصنوعی قابل اعتماد و مسئولیت‌پذیر بود

الهام طبسی، مهندس برق و رئیس کارکنان آزمایشگاه فناوری اطلاعات این مؤسسه بود که گفت‌وگوها حول تأثیر و خطر(ریسک) هوش مصنوعی را از اصول به اجرای عملی سیاست‌ها انتقال داد.

پیشنهاد او به طور قابل توجهی نتیجه بخش بود. پس از شروع تحقیقاتِ تیم طبسی در مورد امنیت هوش مصنوعی و سوگیری آن، کنگره آمریکا موسسه ملی استاندارد و فناوری را که بخشی از وزارت بازرگانی این کشور است، موظف کرد تا چارچوب مدیریت خطر(ریسک) اختیاری را برای سیستم‌های هوش مصنوعی قابل اعتماد به عنوان بخشی از قانون مجوز دفاع ملی(NDAA) در سال ۲۰۲۱ ایجاد کند.

وی در اوایل کار خود، معمار اصلی کیفیت تصویر اثر انگشت(NFIQ) بود که اکنون یک استاندارد بین‌المللی برای اندازه‌گیری کیفیت تصویر اثر انگشت است که توسط اف‌بی‌آی و وزارت امنیت داخلی آمریکا به کار گرفته می‌شود.

بیوگرافی الهام طبسی کیست و اهل کجاست از دانشگاه شریف تا آمریکا +عکس

الهام طبسی می گوید: این اولین چارچوب مدیریت خطر هوش مصنوعی ایجاد شده توسط موسسه ملی استاندارد و فناوری آمریکاست و یک به‌روزرسانی برای موارد قبلی نیست. بنابراین هوش مصنوعی برای ما در موسسه ملی استاندارد و فناوری جدید نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا