بیوگرافی

بیوگرافی سعید طوسی قاری قرآن و همسرش و فرزندانش به همراه عکس جدید

محمد گندم‌نژاد طوسی معروف به سعید طوسی متولد ۱۳۴۹ در شهر تهران است؛ او قاری بین المللی قرآن، کارشناس شورای عالی قرآن و مدرس قرآن است و هم اکنون به عنوان کارشناس قرآنی در شورای عالی قرآن و در مراسم‌های مهم ماه رمضان و محرم و مناسبت ها به قرائت قرآن پرداخته است.

بیوگرافی سعید طوسی قاری قرآن و همسرش و فرزندانش به همراه عکس جدید

بیوگرافی سعید طوسی

سعید طوسی متولد ۱۳۴۹ در تهران است. او از یک‌سالگی به مشهد رفته و از پنج‌سالگی فعالیت‌های قرآنی خود را آغاز کرد.

او قاری بین‌المللی قرآن، کارشناس شورایعالی قرآن، آموزگار کلاس‌های قرآن با تمرکز بر آموزش نوجوانان است و تحصیلات خود را در رشته کارشناسی علوم قرآنی به پایان رسانده است و بارها برنده مسابقات قرائت قرآن در کشورهای مختلف شده است.

طوسی همچنین عضو گروه ملی تواشیح پیامبر اعظم (ص) بود. در سال های اخیر حواشی فراوانی در مورد با نوجوانان پیش آمد که این حواشی همچنان ادامه دارد.

بیوگرافی سعید طوسی قاری قرآن و همسرش و فرزندانش به همراه عکس جدید

سوابق

از پنج سالگی قرآن و هجای آن را در مکتب خانه آموخته و بعد از به طور جدی فعالیت قرآنی خود را آغاز کرده است. بعد از پایان دوره سربازی قرائت قرآن و حضور در مسابقات را سر لوحه زندگیش قرار داده و در بیشتر مسابقات قرآنی شرکت می کرد.

استادان وی احمد هروی و میرزا علی رحیمی بودند. وی همچنین آموزگار و مدرس قرآن است و در مساجد تهران کلاس قرآن برگزار می کرد.

طوسی در محفل انس با قرآن با رهبر انقلاب دیداری داشته است.

ماجرای سعید طوسی

حاج سعید طوسی متولد ۱۳۴۹ در تهران و یکی از برجسته‌ترین قاریان بین‌المللی است.

همچنین ببینید:

بیوگرافی ژیلا امیرشاهی مجری و همسرش و فرزندان

بیوگرافی لاریسا تمجیدی بازیگر سریال مزد ترس و همسرش +‌عکس

بیوگرافی عطیه غبیشاوی بازیگر و همسر و فرزندانش

سعید طوسی کجاست

سعید طوسی هم اکنون به عنوان کارشناس قرآنی در شورای عالی قرآن و در مراسم‌های مهمی چون مراسم احیای شب‌ های قدر در مصلای تهران و دیدار قاریان با رهبر ایران در روز اول ماه رمضان نیز به قرائت قرآن پرداخته است.

همسر سعید طوسی + فرزندان سعید طوسی

سعید طوسی متاهل و دارای همسر و صاحب ۳ فرزند است. او معتقد است که فرزندانش علاقه زیادی به قرآن دارند و وی همیشه سعی داشته تا فرزندان خود را در محیطی آرام و با الهام از نور قرآن و قرائت آیات آن بزرگ کند.

بیوگرافی سعید طوسی قاری قرآن و همسرش و فرزندانش به همراه عکس جدید

مصاحبه و گفتگو با حاج سعید طوسی

خاطره دوران کودکی در مسجد کرامت

نزدیک به ۴٠سال پیش در مسجد کرامت جلسه قرآنی بود که خود حضرت آقا هم استاد جلسه بودند. جلسه را مرحوم آقای مختاری، امینی، غنیان و سادات‌فاطمی مدیریت می‌کردند، ولی خود حضرت آقا اولین مدیر و سکان‌دار بودند. از آنجایی که پدرم هم در طیف مذهبی بودند به سمت آن جلسه کشیده‌شدند. یادم هست شب آخر ماه رمضان سال۵۴ بود که من تلاوتی کردم. درست یادم نیست چه سوره‌ای خواندم، اما حضرت آقا بنده را بغل‌کردند و در حضور جمع نشان دادند و گفتند: یاد بگیرید از این بچه! ١٠٠تومان هم برای آن قرائت به من جایزه‌دادند.

مگر از چندسالگی قرائت را شروع‌کردید؟

از همان پنج‌سالگی در مکتب شروع کردم؛ چون صدایم خوب بود و وقتی یک تلاوتی راگوش می‌کردم، به‌خوبی اجرا می‌کردم.

الگو

ابتدا استاد عبدالباسط، استاد مصطفی‌اسماعیل، استاد منشاوی و استاد شحات‌انور.

بیوگرافی سعید طوسی قاری قرآن و همسرش و فرزندانش به همراه عکس جدید

تربیت خانواده‌ های قرآنی

گام نخست جهت ترویج این نوع سبک زندگی توجه به خانواده‌ها و تربیت خانواده‌های قرآنی است. اگر بخواهیم قرآن میان خانواده‌ها رسوخ پیدا کند و نقش اساسی را ایفا کند، باید پدر و مادران از خودشان شروع کنند؛ یعنی با قرآن انس و الفت داشته‌باشند و نوای قرآن را در منزل طنین‌انداز کنند. اگر این مهم در خانواده‌ها نهادینه شود، بهترین تبلیغ برای فرزندان جهت روی‌آوردن به کلام الهی صورت می‌گیرد و مسلما نقش مهمی در ترویج سبک زندگی ایرانی‌اسلامی دارد. در این زمینه نیز کتاب‌های مفیدی تالیف شده‌است که از جمله آن‌ها می‌توان به کتاب «آیات زندگی» اثر حسین اسکندری اشاره‌کرد.

شروع موذنی

از سال٧٠، بعد از اینکه دوران خدمت سربازی را گذراندم، به‌صورت جدی قرائت و شرکت در مسابقات را شروع کردم. یکی از این اذان‌ها را به‌صورت ابداعی گفتم. زمینه قبلی برای گفتنش نداشتم و همان‌جا لطف خدای متعال شامل حالم شد و آن را اجرا کردم. اذان دیگر هم تقلیدی از موذن مدینه است. یکی از آن‌ها را در شورای عالی قرآن خواندم و دیگری را در ساختمان شهدای رادیو.

چرا تعدادی از قاریان ما مهاجرت می‌کنند؟

فضای قرآنی و مطالبه مردم در تهران بیشتر از سایر شهرهای کشور است. حرف من این است که چرا این شرایط خوب را در مشهدی که مهد خطبا و قاریان است به وجود نمی‌آوریم؟ الآن آستان‌قدس فضا را به‌خوبی فراهم نمی‌کند. وقتی از دیگر جاهای کشور قاریانی برای تلاوت می‌آیند، هرچند ما این افراد را تایید می‌کنیم، باز هم آستان‌قدس قبول نمی‌کند. می‌خواهند خودشان افراد را بسنجند و تست بگیرند. این یک جور بی‌احترامی است و ناراحت‌کننده است. با اینکه ما موقعیت جهانی مرقد مطهر امام‌رضا(ع) را داریم، در رابطه با قرآن خیلی کم از آن استفاده می‌کنیم. هرچند این‌روزها شرایط نسبتا بهتر شده‌است، باز هم با نتیجه مطلوب فاصله زیادی داریم. مشکل دیگر عدم تعامل بین مراکز قرآنی است که باید تقویت شود. دو دهه پیش، جلسات قرآن به‌شدت رونق داشت، اما امروز برخی از جلسات که مرکزیت هم داشتند تنها ١٠نفر مستمع دارند. باید آسیب‌شناسی کنیم. اخیرا شنیده‌ام تعامل بین قرآنی‌های مشهد خیلی ضعیف شده‌است. چرا کسی آن را اصلاح نمی‌کند؟ اگر به نهاد یا مجموعه‌ای برمی‌گردد، اصلاح کنند و اگر به جمع برمی‌گردد، ریشه‌یابی شود. اگر مشهد خوب عمل کند، هیچ‌کس شهرش را ترک نخواهدکرد.

بیوگرافی سعید طوسی قاری قرآن و همسرش و فرزندانش به همراه عکس جدید

شما خودتان چرا به تهران مهاجرت کردید؟

به دلیل فراهم بودن زمینه کار قرآنی و برای ارتقای زندگی خودم مجبور به مهاجرت شدم. قبلش درخواست کردم تا فضای بهتری در مشهد ایجاد شود، اما نشد و وقتی از بنده خواستند به تهران بروم، قبول‌کردم. نظر من این است که در مساجد مشهد کرسی تلاوت قرآن راه‌اندازی شود. اوقاف و آستان‌قدس پیگیری کنند. باتوجه به تعداد زیاد قاریان، هر مسجد را به یک جوان بسپارند تا کارهای قرآنی را گسترش دهد. در تهران این اتفاق افتاده‌است، البته فقط ۵درصد؛ مثلا کرسی اذان و گاهی تلاوت قرآن در فلان مسجد به وجود آمده‌است و به‌عنوان مثال، یکشنبه‌ها صداوسیما با واحد سیار به آن مسجد می‌رود و اذان و قرآن به‌طور زنده از آنجا پخش خواهدشد. لازم هم نیست که قاری بین‌المللی باشد. مگر قرآن نازل شده‌است که فقط این افراد بخوانند؟!

افتخارات حاج سعید طوسی:

او نفر اول مسابقات بین‌المللی سوریه ۱۳۷۲، نفر اول مسابقات بین‌المللی مالزی ۱۳۷۷، نفر اول مسابقه کشوری ابتهال و دعا، نفر اول مسابقات کشوری قرائت قرآن ۱۳۷۹ است.

قاری سعید طوسی همچنین نفر اول مسابقات کشوری ابتهال و دعا و نیز نفر اول مسابقات کشوری قرائت قرآن در سال ۱۳۷۹ بوده است. قاری سعید طوسی به منظور انتشار فرهنگ قرآنی و اجرای قرائت قرآن تاکنون به بیش از ۲۰ کشور دنیا از جمله؛ سریلانكا، پاكستان، بنگلادش، چین، عربستان (۱۴ مرتبه)، سوریه، لبنان، تركیه، عراق، شوروی، مراكش، تانزانیا، مالزی، كنیا، آفریقای جنوبی، كویت، اردن، امارات، عمان، بحرین و قطر سفره نموده است.

سعید طوسی در مورد یادگیری فنون تلاوت قرآن گفته؛ که این فنون را از استاد هروی دامغانی و میرزاعلی رحیمی یاد گرفته و در زمینه صوت و لحن از نوارهای استادان قاری مصری همچون شیخ عبدالباسط و شیخ محمدصدیق منشاوی و شیخ مصطفی اسماعیل بهره‌ فراوان برده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا