بیوگرافی

بیوگرافی لیلی افشار نوازنده گیتار کیست از ایران تا آمریکا و درگذشت

لیلی افشار نوازنده گیتار کیست

لیلی افشار یکی از نوازندگان گیتار کلاسیک کشور ایران می‌باشد، که در تاریخ ۱۸ اسفند ماه سال ۱۳۳۸ در تنکابن، استان مازندران به دنیا آمده بود و متاسفانه در تاریخ دوم آبان ماه سال جاری چشم از جهان فرو بست.

وی اولین نوازنده بانو در دنیا به حساب می‌آمد که در رشته اجرای گیتار کلاسیک به درجه دکترا رسید.
ایشان یکی از اساتید موسیقی در دانشگاه به شمار می‌رفت.

بیوگرافی لیلی افشار نوازنده گیتار کیست از ایران تا آمریکا و درگذشت و فوت و عکس

بیوگرافی کامل لیلی افشار

این چهره در تاریخ ۱۸ اسفند ماه سال ۱۳۳۸ در تنکابن چشم به جهان گشود و شوربختانه در تاریخ دوم آبان ماه سال ۱۴۰۲ در حالی که ۶۳ سال سن داشت دار فانی را وداع گفت.

او نوه رضا افشار وزیر راه در دوران رضا شاه پهلوی بوده است. زمانی که ۱۰ سال سن داشته نوازندگی گیتار را در ملاقات با یکی از خویشان خود دید و به این ساز علاقه پیدا کرد و در این عرصه فعالیتش را زیر نظارت داریوش افراسیابی شروع نمود. داریوش افراسیابی نخستین معلم ایشان بوده است.

بیوگرافی لیلی افشار نوازنده گیتار کیست از ایران تا آمریکا و درگذشت

مادربزرگ لیلی در نواختن تار بسیار تبحر بوده است و پدر ایشان که با نوازندگی ویولن و پیانو آشنایی داشته لیلی را در این راه تشویق نموده است.

از ایران تا آمریکا

در همان سنین بچگی در کلیسای آلمانی‌ها و در کاخ جوان‌ها کنسرت انجام داد.

بعد از پایان یافتن تحصیلات در دوره متوسطه و در سال ۱۳۵۵ به کشور آمریکا سفر کرد و درسش را در رشته موسیقی و در عرصه گیتار دنبال کرد.

بیوگرافی لیلی افشار نوازنده گیتار کیست از ایران تا آمریکا و درگذشت

خانم افشار مدرک کارشناسی خود را از کنسرواتوار موسیقی بوستون دریافت کرد و برای سپری کردن مقطع فوق لیسانس موسیقی در رشته نوازندگی گیتار به کنسرواتوار موسیقی نیوانگلند سفر کرد و زیر نظارت نیل اندرسون تحصیلاتش را ادامه داد. سپس خانم افشار موفق شد دوره دکترا را زیر نظارت بروس هلزمن در دانشگاه ایالتی فلوریدا اخذ نماید و به این صورت ایشان اولین بانو در دنیا به شمار می‌رفت، که توانست مدرک دکترا در رشته نوازندگی گیتار را دریافت کند.

لیلی افشار چندی هم در مرکز هنرهای تجسمی بنف و فستیوال موسیقی اسپن درس خواند و دیپلم افتخاری آکادمی موسیقی کیجانا درسی ینا ایتالیا هم به ایشان داده شده است. خانم افشار موفق شد در دانشگاه منفیس در سال ۱۹۸۹ تدریس کند و در دانشگاه به آموزش موسیقی برای دانشجوها در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین دکترا در رشته نوازندگی گیتار بپردازد، که در همان جا هم جایزه استاد برتر دانشگاه در سال ۲۰۰۰ را به دست آورد.

بیوگرافی لیلی افشار نوازنده گیتار کیست از ایران تا آمریکا و درگذشت و فوت و عکس

اجرا و سبک

لیلی افشار یکی از ۱۲ نوازنده بین المللی گیتار می‌باشد، که برای اجرا در کنار آندرس سگوبیا در کلاس‌های پیشرفته ایشان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی برگزیده شد. در همان زمان بود که بعد از این کلاس ماسترو سگوبیا در گفتگویی در اخبار ان‌بی‌سی حاضر شد تا درباره خانم افشار پیش‌بینی نماید که ایشان یک روز به یک نوازنده مطرح مبدل می‌شود.

همچنین ببینید:

بیوگرافی اکبر قدمی بازیگر سینما و تلویزیون و همسرش و فرزندان +عکس

بیوگرافی حسین اسدی مجری و همسرش کیست +سوابق و عکس

صدیقه وسمقی کیست و الان کجاست با بیوگرافی +عکس و حواشی

علاقه بسیار به موسیقی عصر سبب شد که از اولین اجرا کننده‌ها فعالیت های رضا والی، گری آیستر، گرارد روژد، لوریس چوبانیان، آرن ملنس، کامران اینجه، باربارا کولب، مرلین زیفرین و سالوادور بروتونس از بین سایرین باشد.

بیوگرافی لیلی افشار نوازنده گیتار کیست از ایران تا آمریکا و درگذشت و فوت و عکس

ایشان کنسرت‌های بسیاری در کشورهای ایران، آمریکا، انگلستان، ایرلند، کانادا، فرانسه، دانمارک، ایتالیا، آفریقا، نیوزلند، استرالیا و آمریکای جنوبی برپا نموده است و اینکه در ویگمور هال لندن، مرکز هنرهای اجرایی کندی، فستیوال موسیقی گرند تیتن، فستیوال موسیقی اسپن، مدرسه هنرهای تجسمی بنف، فستیوال موسیقی منتون و آکادمی آمریکایی در رم اجرا کرده است.

روزنامه واشنگتن پست لیلی افشار را فوق العاده معصوم، عالی و بدون هیچ ایراد و قابل توجه بیان نموده است. ایشان بهترین گیتاریست کلاسیک بانوی برنده که جایزه «اوریل ایچ. گیپسن» را از آن خود کرده است.

مقاله های لیلی افشار در مورد کاستل نوئوو_ تدسکو و فرانسثیسکو به چند زبان در نشریه های گیتار ریویو، آی ١ فرونیمو و گیتار و لوت به انتشار درآمده‌اند.
خانم افشار به خاطر اجرای قطعه‌های موسیقی ایرانی با گیتار کلاسیک، دست به نصب ربع پرده بر روی ساز خود نمود.

بیوگرافی لیلی افشار نوازنده گیتار کیست از ایران تا آمریکا و درگذشت و فوت و عکس

آموزش در ایران

خانم افشار در سال ۲۰۰۱ بعد از ۲۰ سال به کشور ایران سفر نمود و سپس در طول سفرهای بسیار دست به برپایی کلاس‌های تکمیلی و گروهی برای نوازنده ها و هنرجویان گیتار در کشور ایران زده است.

جوایز و افتخارات

 • کسب جایزه استاد برتر دانشگاه منفیس در سال ۲۰۰۰
 • کسب جایزه سالانه نوازنده برجسته گیتار در دوره‌های دهم، یازدهم و دوازدهم
 • کسب جایزه الیور اچ گیبسون در سال ۲۰۰۰، برای برتری نوازنده بانوی گیتار کلاسیک
 • کسب جایزه ممفیس چاپتر از سوی آکادمی ملی هنر و دانش آمریکا
 • کسب جایزه هنر تنسی در رشته موسیقی
 • کسب جایزه ملی هنر
 • کسب جایزه نخست انجمن گیتار آمریکا
 • کسب جایزه بزرگ جشنواره ملی اسپن
 • کسب جایزه نخست انجمن ملی مدرسین
  موسیقی
 • کسب جایزه نخست انجمن ملی مدرسین سازه های زهی
 • یکی از اعضا در میان ۱۲ گیتارنواز برتر دنیا، برای نوازندگی در گروه آندرس سگوبیا

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا