بیوگرافی

بیوگرافی پوپک بسامی وزنه برداری و همسرش ایوب موسوی کیست +عکس

بیوگرافی پوپک بسامی

پوپک بسامی ، عضو تیم ملی وزنه‌ برداری زنان ایران متولد ۴ اسفند ماه سال ۱۳۷۰ در شهر کرمانشاه می باشد او همسر سید ایوب موسوی دیگر قهرمان وزنه برداری ایران میباشد.

پوپک در ابتدا به مدت چهار سال عضو تیم بسکتبال استان کرمانشاه بود! نکته جالب در مورد پوپک این است که او با وجود این که قد بلندی نداشت، اما به دلیل چابکی و فیزیک بدنی مناسب خود در لیگ بسکتبال زنان جمهوری اسلامی ایران به میدان رفته‌ است!

بیوگرافی پوپک بسامی وزنه برداری و همسرش ایوب موسوی کیست +عکس

بسامی عضو تیم ملی وزنه‌برداری زنان ایران اعزامی به مسابقات قهرمانی وزنه‌برداری جهان ۲۰۱۹ است.(به همراه ابریشم ارجمندخواه، الهام حسینی، پریسا جهانفکریان). این برای نخستین بار است که تیم زنان ایران در مسابقات جهانی این رشته شرکت می‌کند.

از بکستبال تا وزنه برداری

پوپک بسامی دختری که ۱۳ سال به صورت حرفه‌ای بسکتبال بازی کرده بود و حتی در تیم‌های سوپرلیگ نیز توپ زده بود، اما با شنیدن خبر استعدادیابی فدراسیون وزنه‌برداری در قسمت زنان مسیر زندگی ورزشی‌اش عوض شد. او حالا نفر اول ایران است و با اینکه دلش خیلی برای بسکتبال تنگ شده می‌خواهد وزنه‌برداری را ادامه دهد و به مدال جهانی برسد. دختری از خطه قهرمان‌پرور کرمانشاه که از تک‌تک جملات و لحن حرف زدنش امید به آینده و موفقیت شنیده می‌شود.

بیوگرافی پوپک بسامی وزنه برداری و همسرش ایوب موسوی کیست +عکس

پوپک بسامی  میگوید در بسکتبال ما با یک رشته تیمی طرفیم. در ضمن بسکتبال زنان در ایران قدمت طولانی‌ای دارد؛ شاید در حدود هفتاد یا هشتاد سال. به همین علت شمار خیلی زیادی بسکتبالیست داریم و این کار را برای رسیدن به تیم ملی خیلی سخت می‌کند. موافقم با شما که وزنه‌برداری نوپاست ولی تعداد شرکت‌کنندگان اصلا کم نبودند. در اولین مسابقه کشوری که ما رفتیم نزدیک ۲۰۰ وزنه‌بردار حاضر بودند. سال بعد این عدد دوبرابر شد و امروزه خیلی خیلی بیشتر شده است. دلیلش هم این است که وزنه‌برداری یک رشته سنتی در ایران است و در همه خانواده‌ها می‌شود یک نفر را پیدا کرد که در این رشته فعالیت کرده باشد.

حضور پوپک بسامی در مسابقات جهانی و اسیایی وزنه برداری

این ملی پوش وزنه برداری بانوان ایران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره حضور در مسابقات قهرمانی آسیا اظهار داشت: برای نخستین بار تیم ملی زنان عازم مسابقات قهرمانی آسیا در رده سنی بزرگسالان شد که کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۰ نیز در این مسابقات صورت می‌گرفت. به دلیل اینکه سبک وزن بودم، در دسته ۵۵ کیلوگرم شرکت کردم. اولین نماینده بانوان ایران بودم که به روی تخته می‌رفتم تا نخستین تجربه حضور در مسابقات برون مرزی را کسب کنم.

بیوگرافی پوپک بسامی وزنه برداری و همسرش ایوب موسوی کیست +عکس

بسامی در ادامه افزود: حدود ۶ ماه در اردوهای تیم ملی حضور داشتیم و طبق برنامه ریزی مربیان تمرین کردیم. رشد خوبی در اردوها داشتیم. به دلیل اینکه اولین نماینده بودم استرس زیادی داشتم. به همین دلیل مربیان وزنه‌ها را در حرکت یک ضرب با احتیاط انتخاب می‌کردند. نتوانستم رکورد تمرینی ام را به ثبت برسانم اما در حرکت دو ضرب جبران کردم و توانستم استرس خود را کنترل و عملکرد خوبی داشته باشم و وزنه ۸۵ کیلوگرم را مهار کنم.

یوگرافی حسین روازاده (حکیم روازاده) از خرافات تا اخراج +عکس

بیوگرافی سجاد غریبی هالک فتوشاپی و همسر و پدر و مادرش +عکس

وی درباره حریفان اظهار داشت: در گروه B دسته ۵۵ کیلوگرم حضور داشتم. ۷ شرکت کننده ثبت نام کرده بودند اما دو وزنه بردار مغولستان به دلیل اینکه مدارک دوپینگ آنها به طور کامل ثبت نام نشده بود از حضور در مسابقات منع شدند. توانستم در این دسته در بین ۵ شرکت کننده عنوان چهارم را کسب کنم.

وضعیت وزنه برداری در ایران از نگاه پوپک بسامی

ما در ایران بانوان علاقه‌مند به وزنه‌برداری زیاد داریم و هر روز هم به تعداد این خانواده اضافه می‌شود. مسابقات در سنین مختلف برگزار می‌شود. رکوردها بهتر شده است. با این که خیلی از امکانات و تجهیزات وجود ندارد، ولی بانوان ما به خاطر علاقه خودشان در حال بهبود رکوردهایشان هستند. سطح پیشرفت به نسبت امکانات بد نبوده است. از روز اولی که وزنه‌برداری برای بانوان آغاز شد هم فدراسیون قبلی و هم جدید زحماتی کشیدند اما، بانوان ما رکوردها را در خانه‌هایشان ثبت کردند. این را همه باید بدانند، که در ۴ یا ۵ سال ما در خانه رکورد زدیم و بعد به اردو آمدیم. برنامه فدراسیون از این قرار است که اردوها افزایش پیدا کند، من خیلی امیدوار هستم حتما این اتفاق بی‌افتد و برنامه‌ریزی درست شکل بگیرد تا این عقب ماندگی بانوان ما نسبت به بانوان جهان برطرف شود.

بیوگرافی پوپک بسامی وزنه برداری و همسرش ایوب موسوی کیست +عکس

پوپک بسامی و کمک به بیماران کرونایی

پوپک بسامی ، قهرمان کرمانشاهیِ وزنه‌ برداری ایران و نخستین بانوی وزنه‌بردار ایرانی در مسابقات آسیایی و جهانی، این روزها اردوی تیم ملی را ترک کرده است و در بیمارستان‌ ها دوشادوش کادر درمانی مشغول به فعالیت و کمک به بیماران کرونایی است. جالب است بدانید او پیش از وزنه‌ برداری، به مدت ۷سال پرستار بوده است!

بیوگرافی پوپک بسامی وزنه برداری و همسرش ایوب موسوی کیست +عکس

سید ایوب موسوی همسر پوپک بسامی

پوپک بسامی در اردیبهشت 1403 با سید ایوب موسوی ازدواج کرد کرد

سید ایوب موسوی (زاده ۲۱ آوریل ۱۹۹۵ آبادان) یک وزنه‌بردار ایرانی است که موفق به کسب مدال نقره مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۶ شد. همچنین کسب مدال نقره یکضرب و مدال طلای دو ضرب آسیا و در مجموع کسب مقام دوم و مدال نقره آسیا حاصل تلاش او در مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۷ بوده‌است.

بیوگرافی پوپک بسامی وزنه برداری و همسرش ایوب موسوی کیست +عکس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا