بیوگرافی

بیوگرافی یاسمین مقبلی فضانورد ناسا و همسرش و پدر و مادرش +عکس

یاسمین مقبلی کیست

یاسمین مقبلی در تاریخ ۲۴ ژوئن سال ۱۹۸۳ در شهری به نام باد ناوهایم در کشور آلمان دیده به جهان گشوده است.

اکنون ۴۰ ساله می‌باشد و در شهر بالدوین در ایالت نیویورک کشور آمریکا رشد نموده است.

پدر و مادر یاسمین فرشته و کامی مقبولی می‌باشند که در فلوریدا سکونت می‌کنند.

توجه به کودکان ایرانی

یاسمین مقبلی نخستین زن فضانورد ایرانی الهام‌بخش بسیاری از کودکان علاقه‌مند به فعالیت‌های فضایی شده است. او نقاشی‌هایی را که کودکان ایران برایش فرستاده‌اند در ایستگاه فضایی به نمایش گذاشت.

مقبلی در توییتر نوشت: «باعث افتخار من است که بیشتر از صد نقاشی از کودکان ایران بدستم رسیده. ممنون که به فکر من هستید. امیدوارم بتوانید به تمام آرزوهایتان برسید.»

یاسمین مقبلی از خانواده‌ای ایرانی تبار است. پدر و مادر او، فرشته و کامی مقبلی، اصالتاً از شهر تهران در مرکز شمالی ایران هستند و پس از انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ از ایران رفته و سپس به ایالات متحده مهاجرت کرده‌اند و در شهر بالدوین، نیویورک ساکن شده‌اند. با این حال مقبلی متولد آلمان است و مانند والدین خود تابعیت ایرانی خود را حفظ نکرده است.

بیوگرافی یاسمین مقبلی فضانورد ناسا و همسرش و پدر و مادرش +عکس

خانم مقبلی بعد از اینکه تحصیلاتش را در مقطع دبیرستان به اتمام رسانید، در رشته مهندسی هوافضا پذیرفته شد و مدرک دانشگاهی خود را در دانشگاه معروف ام آی تی اخذ نمود و اینکه از مدرسه عالی نیروی دریایی در ایالت کالیفرنیا در رشته هوافضا مدرک دانشگاهی اش را تا مقطع فوق لیسانس به پایان رسانید.

یاسمین مقبلی نابغه و از دانشمندهای فضانوردی اهل ایرانی می‌باشد، که در رشته فضانوردی تحصیلاتش را به پایان رسانیده است و اکنون به عنوان فضانورد در ناسا مشغول به فعالیت می‌باشد.

یاسمین مقبلی پیش از اینکه به ناسا ملحق شود اغلب به دلیل پرواز ۱۶۰۰ ساعتی در یک ماموریت جنگی در افغانستان مطرح شد.

بیوگرافی یاسمین مقبلی

یاسمین مقبلی در تاریخ ۲۴ ژوئن ۱۹۸۳ در شهر باد نواهایم در آلمان چشم به جهان گشوده است.

والدین ایشان اهل ایرانی می‌باشند و از مهاجرین ایران به کشور آلمان می‌باشند.

یاسمین مقبلی در دبیرستان بالدوین در نیویورک تحصیل کرده و در طول دوران تحصیلی خود در حالی که یک دانش‌آموز بود در دانشگاه فضایی هانتسویل در آلاباما در دوره آکادمی فضایی پیشرفته شرکت کرد. همچنین یاسمین در تیم والیبال، لاکروس و بسکتبال مهندسان MIT فعالیت داشته است.

بیوگرافی یاسمین مقبلی فضانورد ناسا و همسرش و پدر و مادرش +عکس

یاسمین مقبلی در سنین جوانی پا به ارتش آمریکا نهاد و به عنوان سرگرد نیروی دریایی و هوایی فعالیتش را شروع نمود.

ایشان پس از سپری کردن دوره‌های خلبانی پیشرفته توانست مدرکش را دریافت نماید.

یاسمین مقبلی در یک خانواده کم جمعیت به دنیا آمده است و تنها یک برادر به اسم کاوه نیز دارد، که در اسپانیا ساکن است. اسم مادر یاسمین فرشته و نام پدر ایشان کامی می‌باشد، که در فلوریدای آمریکا ساکن هستند.

ملحق شدن به ناسا

یاسمین در سال ۲۰۱۸ به طور جدی به ناسا ملحق شد و آموزش‌های مورد نیاز را برای ماندن در ایستگاه فضایی سپری می کند.

یاسمین مقبلی در مورد این امر بیان می‌کند خیلی هیجان دارد، که می‌خواهد در ایستگاه فضایی جای بگیرد و اکنون به مدت دو سال می‌باشد، که تحت آموزش‌های لازمه برای جای گرفتن در ایستگاه فضایی می‌باشد.

عاشق علم نجوم

یاسمین خود بیان می‌کند که در بچگی فضانوردی را بسیار دوست می‌داشته و به خاطر همین سعی و تلاش بسیاری نموده تا موفق شود در این رشته پذیرفته شود و در ایستگاه فضایی حضور داشته باشد.

یاسمین در ادامه بیان می‌کند اینکه در خارج از جو زمین جایی داشته باشی و حادثه فرازمینی را مشاهده نمایی همواره یکی از رویاهایی بود که در سر می‌پروراندم و برای من بسیار جذاب می‌باشد.

خانم مقبلی بیان می‌کند علم نجومی از بچگی در من بوده و همواره یکی از آرزوهایم بود، تا موفق شوم با سفینه‌ها و فضاپیماهای گوناگون به سایر سیاره‌ها سفر نمایم.

بیوگرافی یاسمین مقبلی فضانورد ناسا و همسرش و پدر و مادرش +عکس

من بسیار شاد می‌باشم که این ماجرا برای من به وجود آمده است.

خانواده یاسمین مقبلی در مورد والدین خود می‌گوید که پدر و مادر من اصالتا ایرانی می‌باشند. از ایشان سوال می‌شود آیا در راه موفقیت‌های خود در آمریکا و اروپا به مشکلاتی برخورده یا نه؟

ایشان بیان می‌کند هنگامی که در مدرسه تحصیل می‌کردم و در زمان بچگی و سنین نوجوانی به این طور موضوعاتی هیچ توجهی نداشتم، ولی اکنون که به سن جوانی دست یافته ام این امر را به خوبی درک می‌نمایم. سعی خود را می‌کنم تا موفق شوم نماینده خوبی برای کشورم ایران و خاورمیانه باشم.

یاسمین مقبلی در مورد اینکه بعضی‌ها حدس می‌زنند برخی از فعالیت‌ها تنها برای آقایان می‌باشد، می‌گوید :
واقعا اشتباه می‌باشد

برای اینکه زن و مرد با پشتکار می‌توانند از پس هر فعالیتی به خوب بر بیایند. شاید از لحاظ جسمی مرد اندکی قدرتمندتر باشد، ولی بدون تردید زن می‌تواند همواره پا به پای مرد در عرصه‌های گوناگون فعالیت و رشد نماید.

شهرت یاسمین مقبلی در دنیا

در سال ۲۰۱۷ ناسا کاندیدهای کلاس تازه فضانوردی اش را اعلام نمود. این کاندیدها اعم از هفت آقا و ۵ بانو می‌باشند که از بین بیشتر از ۱۸ هزار شخص تقاضا کننده منصوب شدند.

بیوگرافی یاسمین مقبلی فضانورد ناسا و همسرش و پدر و مادرش +عکس

۱۲ شخصی که در کلاس قبول شدند رزومه خیلی موثری به ناسا ارسال نموده‌اند: این اشخاص تمامی ورزشکار می‌باشند و در میان آنان کارمندان اسبق شرکت و یک زیست شناس دریایی می‌باشند و اینکه نیمی از آنان از افسران نظامی می‌باشند.

در میان قبول شدگان یک دختر جوان با لقب «جاوز» مشاهده می‌شود. فردی که کاپیتان اسبق تیم بسکتبال بانوان MITیکی از اعضای شاخصی نیروی دریایی و همچنین عنوان دار پرواز با هلیکوپترهای مسلح در ۱۵۰ ماموریت رزمی در افغانستان می‌باشد.

خانم یاسمین از مهاجرین ایرانی_ آمریکایی به شمار می‌رود. ایشان از دوران تست نخستین کلاس فضانوردی، وی تنها کارآموزی می‌باشد، که ریشه ایرانی دارد.

یاسمین در دانشگاه ام آی تی تحصیلات خود را به پایان رسانیده است و در مدرسه عالی نیروهای دریایی آمریکا و همچنین دانشکده خلبانی تست نیروی دریایی کشور آمریکا می‌باشد و بیشتر از دو هزار ساعت پرواز با ۲۵ نوع هواپیمای گوناگون را در پرونده کاری خود به ثبت رسانیده است.

ایشان از آن دوران تاکنون سه مرتبه در منطقه‌های جنگی استقرار یافته و کبراهای پر از توپ‌های چند لوله‌ای و موشک‌های آتشین را خود هدایت نموده است.

در افغانستان لقب جاوز را برای ایشان انتخاب نموده‌اند، اسمی که بر روی هلیکوپتری که ایشان با آن به پرواز در می‌آید مشاهده می‌شود. در آخرین پست، ایشان به عنوان خلبان آزمایشی یک تکنولوژی تازه در آریزونا به پرواز درآمده است.

خانم مقبلی از چند بانویی که برای پروژه آرتمیس «پروژه ناسا برای برگشت به ماه» منصوب شده است، می‌باشد.
ولی پروژه برگشت به ماه ناسا یا پروژه آرتمیس چه می‌باشد؟

برنامه آرتمیس از جمله برنامه فضایی با اهداف فرستادن آدم‌ها «اولین بانو» به قطب جنوب ماه در سال ۲۰۲۴ به شمار می‌رود. این فعالیت به دست ناسا و شرکت‌های صنایع هوا فضایی تجاری آمریکایی در کنار آژانس فضایی اروپا، آژانس کاوش‌های هوا فضای ژاپن، آژانس فضایی کانادا و آژانس فضایی استرالیا در حال اجرا می‌باشد.

اهداف پایانی این فعالیت حاضر شدن همیشگی انسان‌ها روی ماه، به وجود آوردن فضایی خوب برای کار شرکت‌های خصوصی روی کره ماه و در پایان سفر به مریخ می‌باشد.

ناسا رهبری این فعالیت را عهده‌دار می‌باشد، ولی گویا که همکاری بین المللی در دست یافتن به اهداف بلند مدت فعالیت تاثیر گذار باشد.

بعضی بیان نمودند اسم آرتمیس برگرفته از آرتمیسیا زن دریانوردی که در دومین یورش کوروش به یونان به عنوان متحد ایشان رقابت کرد می‌باشد.

بیوگرافی یاسمین مقبلی فضانورد ناسا و همسرش و پدر و مادرش +عکس

یاسمین مقبلی کیست

پدر یاسمین کامی مقبلی و مادر ایشان فرشته نام دارد.
یاسمین در رشته معماری درس خوانده است. وی به همراه خانواده اش بعد از انقلاب از کشور ایران به آمریکا مهاجرت کرده‌اند. خانم مقبلی در تاریخ سوم تیر ماه سال ۱۳۶۲ خورشیدی مصادف با ۲۴ ژوئن سال ۱۹۸۳ در شهری به نام باد نواهایم در کشور آلمان دیده به جهان گشوده است، ولی بر طبق آن چیزی که در سایت ناسا بیان شده ایشان در بالدوین نیویورک متولد شده است.

همچنین ببینید

بیوگرافی سام اصغری و همسرش بریتنی اسپیرز از تهران تا آمریکا +عکس

بیوگرافی فرزاد بادپا مرد فداکار شیراز در شاهچراغ کیست +فیلم و عکس

پدر و مادر یاسمین مقبلی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ از کشور ایران سفر نمودند و بعد از چندی که در آلمان زندگی کردند به شهر بالدوین نیویورک رفتند.

یاسمین مقبلی در وبستر تگزاس ساکن می‌باشد. پدر و مادرش در دلری بیج، فلوریدا و برادر وی کاوه در پیتسبورگ، پنسیلوانیا ساکن است.

یاسمین مقبلی تحصیلاتش را در مقطع دبیرستان در بالدوین به اتمام رسانیده است و در دوره دانش آموزی اش در کمپ فضای آکادمی پیشرفته فضایی مشارکت نمود. ایشان در این باره بیان می‌کند: در نیویورک رشد نمودم. تنوعات فرهنگی بسیاری در برداشت و اشخاص گوناگونی از فرهنگ‌های متفاوت حضور داشتند و اینکه تجاربیات فرهنگی گوناگون خود را در اختیار یکدیگر قرار می‌دادیم.

خانم مقبلی در این گفتگو از مادر خود بیان نموده بود: برای مثال مادر به مدرسه من می‌آمد و در مورد عید نوروز و سفره هفت سین برای دوستانم صحبت می‌کرد.

خانم یاسمین مقبلی فارغ التحصیل در رشته مهندسی هوافضا از دانشگاه ام آی تی می‌باشد و چندی هم برای تیم بسکتبال در دانشگاه مسابقه داده است.

یاسمین به عنوان افسر تفنگدارهای دریایی کشور آمریکا و خلبان بالگرد سوپر کبرا آموزش‌های لازمه را دنبال کرد و در این دوره ۱۵۰ ماموریت جنگی را انجام داد.

خانم مقبلی در رشته مهندسی هوافضا مدرک دانشگاهی خود را تا مقطع فوق لیسانس اخذ نموده است. همچنین در مدرسه عالی مدرک نیروی دریایی را اخذ نمود.

منصوب نمودن یاسمین مقبلی به عنوان یکی از افراد پروژه ناسا برای برگشت به ماه

در تاریخ ژوئن ۲۰۱۷، خانم مقبلی یکی از ۱۲ شخصی به شمار می‌رفت که به عنوان یکی از اعضای گروه ۲۲ فضانوردان ناسا با نام مستعار «لاک پشت‌ها» منصوب گردید و به مدت ۲ سال آموزشش را شروع نمود.
خانم یاسمین در کنار چهار بانو و ۷ آقای دیگر از بین ۱۸ هزار شخص داوطلب برای مشارکت در این دوره، انتخاب گردیده است.

در تاریخ دسامبر ۲۰۲۰ خبر داده شد خانم مقبلی یکی از فضانوردانی می‌شود، که در برنامه فضایی آرتمیس ناسا «فعالیت ناسا برای برگشت به ماه» برای فرستادن اولین بانو به روی ماه می‌باشد.

همچنین ببینید

بیوگرافی رضا جاودانی مجری و همسرش +سرنوشت عجیب

بیوگرافی ابراهیم گلستان و همسرش کیست و علت درگذشت +فرزندان و عکس

بیوگرافی آیدا ماهیانی بازیگر و همسرش + عکس و سوابق

با خبر ناسا، یاسمین مقبلی فضانورد ناسا که اصلیتش اهل ایرانی می‌باشد و آندریاس موگنسن فضانورد آژانس فضایی اروپا به نوبت به عنوان فرمانده و خلبان فضاپیما در این ماموریت شرکت اسپیس ایکس حاضر می‌باشند.

بیان شده که این ماموریت زودتر از سال ۲۰۲۳ میلادی صورت نگیرد.

بیوگرافی یاسمین مقبلی فضانورد ناسا و همسرش و پدر و مادرش +عکس

قرار بر این می‌باشد ماموریت« کرو_٧» به واسطه موشک فالکون ٩ شرکت اسپیس ایکس از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا صورت گردد تا ۲ سرنشینش به سایر فضانوردان در ایستگاه فضایی بپیوندند.

خانم مقبلی که در سال ۲۰۱۷ میلادی به عنوان فضانورد ناسا منصوب گردید، قرار بر این می‌باشد در ماموریت «کرو_٧» نخستین پرواز فضایی‌اش را تجارب نماید.

ناسا درباره‌ی آندریاس موگنسن اهل دانمارک هم بیان نمود که قرار بر این می‌باشد ایشان دومین سفرش به ایستگاه فضایی را تجارب نماید و تا به حال نزدیک به ۱۰ ساعت را در فضا گذرانده است. اکنون هم به عنوان افسر رابط آژانس فضایی اروپا در مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون فعالیت می‌کند.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. یاسمن‌مقبلی‌که‌اینقدرازش‌تعریف‌کردید‌قاتل‌هزاران‌زن‌وکودک افغانستانی‌هست،کسی‌که‌روی‌خون‌راه‌میره‌ارزش‌افتخار‌نداره

  2. کامی و فرشته مقبلی والدین یاسمین اهل شهر مهاباد و کورد زبان هستند. لطفا اطلاعات درست به مردم ارائه بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا