خبرهای ایران

پیروز تلف شد علت اصلی مرگ پیروز یوزپلنگ ایرانی چیست؟

 علت اصلی مرگ پیروز یوزپلنگ ایرانی چیست؟

پیروز یوزپلنگ ایرانی مدتی غذا نمیخورد و پزشکان او را معاینه کردند و متوجه شدند کلیه این حیوان دچار نارسایی شده است و برای دیالیز شدن در بیمارستان دامپزشکی مرکزی بستری شد و بعد از دیالیز تلف شد.

پیروز تلف شد علت اصلی مرگ پیروز یوزپلنگ ایرانی چیست؟

پیروز 10 اردیبهشت امسال به دنیا آمد اما مادرش تلف شد و پیروز نتوانست از شیر مادر تغذیه کند و به همین دلیل سیستم ایمنی بدن او رو به کاهش رفت و ضعیف شد.

در 20 اردیبهشت امسال خبری منتشر شد که حافظان محیط زیست را بسیار خوشحال کرد که سه یوزپلنگ ایرانی از یک یوزپلنگ ایرانی که در توران در اسارت به سر می برد، به روش سزارین به دنیا آمدند. او را زنده بردند و در نهایت سه توله یوزپلنگ از فیروز و ایران به دنیا آمدند، البته این خوشحالی زیاد طول نکشید تا اینکه مادر توله ها را قبول نکرد این شروع ماجرا بود، مراحل معرفی توله ها به مادر سه روز طول کشید، اما نتیجه ای نداشت و به دلیل سردی هوا، توله ها از مادر جدا و در قرنطینه قرار گرفتند و تغذیه دستی انجام شد.

یوزپلنگ از آنجایی که گونه‌ای حساس و منحصربه‌فرد است، مراقبت از بچه‌هایش دشوار است. با توجه به عدم وجود چنین تجربه ای در کشور، خبر تلف شدن اولین بچه یوزپلنگ در 24 اردیبهشت یعنی سه روز پس از تولد رسید. با این خبر نگرانی ها بیشتر شد، اما طولی نکشید که توله دوم مرد.

پس از آن گمانه زنی ها مبنی بر تلف شدن توله سوم آغاز شد و پس از آن سازمان حفاظت محیط زیست از دامپزشک متخصص یوزپلنگ آفریقایی به نام پیتر کالدول دعوت کرد تا به ایران بیاید  و به مدت پنج روز شرایط توله سوم را زیر نظر گرفت، شیر و مکمل های مخصوص را با خود آورد و توله درمانگر شروع به تغذیه توله با این مواد کرد.

بعد از آن توله‌ای که فقط ۳۰۰ گرم بود جان گرفت و شروع کرد به رشد کردن، نامش را پیروز گذاشتند چون از دو برادر دیگر خود قوی تر بود و توانسته بود مشکلات و بی مادری را پشت سر بگذارد، در نهایت پیروز از توران در سمنان به پردیسان در تهران منتقل شد بعد از آن یک تیمارگر به صورت شبانه روزی به مراقبت از پیروز پرداخت، اکنون ۱۰ ماه است که این توله در پردیسان نگهداری می‌شود؛ در این مدت فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرد اما از همه آنها جان سالم به در برد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا